Propojování dat v přehledech

Vedle běžných možností, jako je například v seznamu kontaktů vybrat všechny z určitého města nebo zavedené v učitém čase apod., je možné vzájemně data propojovat.


Propojení pomocí klíčů

Můžete tak například udělat přehled všech plateb od klientů spravovaných určitým pracovníkem, přičemž na platbě je pouze uveden klient, který ji provedl nebo dokonce jen smlouva, ke které se platba váže. Teprve na smlouvě může být uveden klient a teprve na klientovi pracovník, který za ně odpovídá. Dejme tomu, že máme XDS strukturu definovánu tak, že každý ze jmenovaných typů (platba, smlouva, klient, pracovník) tvoří jeden typ dokumentový, přičemž platba má ve své struktuře definovánu oblast smlouva s propojením pomocí klíče na zdrojovou smlouvu, ke které je vázána a obdobně tak smlouva je klíčem vázána na klienta a ten zase na pracovníka. Pokud pak založíme přehled na typu platba, bude při výběru prvku pro výstupní sloupec nebo filtr nabízena struktura platby. U oblasti smlouvy je však možný přechod na strukturu smlouvy a odtud zase ke klientovi a následně k pracovníkovi. Prostým výběrem v menu v nastavení tabulky tak zajistítme potřebné propojení dat v databázi například tak, abychom mohli zadat jméno nebo číslo pracovníka a měli k dispozici všechny platby, které se k němu váží.

Na platbě pak bývá také datu její realizace a jako další kritérium můžeme zvolit určité období, které nás zajímá nebo dle období seskupovat data ve výstupní sestavě tabulky.

Klíčů je rovněž využíváno ve volbě propojení na položku rodičovské tabulky, tj. kdybychom měli přehled pracovníků jako tabulku rodičovskou a přehled plateb za období jako podtabulku s patřičným propojením na provedený výběr pracovníka.

Můžeme ale postupovat i opačně, můžeme mít tabulku pracovníků a v menu pracovníků přes nabídku návazných dokumentů je možné vybírat údaje z jeho klientů, smluv a plateb. Je jen třeba počítat s tím, že při postupu přes návazné dokumenty se řádky v tabulce odpovídajícím způsobem namnoží dle počtu zvolených návazných dokumentů.

Vždy se ale jedná o propojení mechanismem primární a cizí klíč, který se ukládá např. při výběru klienta na smlouvě či výběru smlouvy na platbě.


Vlastní propojení

Ne vždy máme ale pro dané účely k dispozici správně napropojované položky databáze nebo se potřebujeme na data podívat z jiného úhlu nebo sestavit podklad akce, která právě klíče má doplnit, tedy provést jakési napárování apod. Pro tyto účely tabulky nabízí vlastní propojení dle jiných než klíčových údajů nebo v kombinaci s nimi. K výchozímu typu dokumentu zvolenému v základních nastavením můžete přidat libovolný jiný typ a stanovit podle čeho je možné napojit jednotlivé instance.

Vraťme se k příkladu plateb, které mohly být například importovány z bankovního účtu a nyní leží v databázi bez klíče, který by je propojoval na jednotlivé smlouvy a tím i na klienty, pracovníky a případné další informace. Mají sebou vedle data a částky také variabilní symbol, který by měl pro naše účely reprezentovat číslo smlouvy, uváděné v jedné z kolonek na smlouvě. Máme tedy přehled plateb a vložíme do něj vlastní propojení. Zvolíme, že chceme propojovat smlouvu. V podmínkách propojení pak stanovíme, že variabilní symbol platby je roven číslu smlouvy a případně také, že smlouva není v koši či archivní, pokud je to žádoucí a pak v části B) - výstupních údajích přehledu, zvolíme vedle data, částky a odesilatele také smlouvu ke které se váže, případně také klienta či pracovníka, již pomocí klíčů prostým výběrem v menu připojené smlouvy.

Do takto připravené tabulky můžeme kliknutím vložit transformační akci (viz. dále), pomocí které pak server nebo uživatel může například pravidelně procházet nové nenapárované platby a řadit je ke smlouvám tak, aby byly správně přiřazeny a mohlo být s nimi dále nakládáno pomocí klíčů. Konkrétní funkce takové akce a její spouštění však záleží zcela na jejím nastavení.


Přehledy - úvodPropojování dat v přehledech