Klon jako produkční prostředí

Specifickým, ale častým využitím principu klonu je pokrytí potřeby vývojového a produkčního prostředí určité implementace.

V takovém případě mají dvě či tři aplikace velmi úzkou vazbu v otázce definice. Většinou mají společné návrhářské XDS a také společné XDS a DAD historické, aby byla zajištěna velmi úzká návaznost.

V praxi to pak funguje tak, že instance mají společnou definiční složku a každá z nich si udržuje jen svá vlastní aplikační nastavení, jenž jsou třeba k samostatné existenci instance. Replikátor si v takovém případě sám od sebe udržuje napříč instancemi jednu číselnou řadu verzí, byť každá z obou či více sdružených instancí má svůj vlastní seznam verzí (většinou je složka verzí daných instancí oddělena).

V rámci vývojové instance se pak provádějí patřičné úpravy a ty se většinou jednosměrně přenášení jak v rovině XDS při replikaci, tak také v rovině intranetových uzlů na produkci.

Je ovšem možný i přenos zpět z produkce do develop instance. To platí zejm v případě rychlých oprav či operativních úprav. V takovém případě je potřeba přenastavit povolení přenosu těchto uzlů v intranetu tak, aby byl přenos možný, tj. povolen.


Druhy instancí flexideo aplikacíKlon nebo kopie? V čem je rozdílPostupy a využití klonováníKlon XDSPřebírání nastaveníKlon jako produkční prostředíKopie aplikace