Pracovní plocha designeru

Náhled na hlavní pracovní plochu.

xds-designer_new

Pracovní plocha prostředí programu XDS designer je rozdělena na hlavní středovou oblast, kde se editují jednotlivé vlastnosti segmentů. Na středu náhledu jsou vlastnosti vidět šedivým a zeleným písmem jednotlivé vlastnosti a jejich hodnoty. U kurzorem vybrané vlastnosti se v horním okraji zobrazuje náhled na syntaxi dané vlastnosti a přimo u vlastnosti je k dispozici inteliSence roletka s nabídkou možností, pokud je vlastnost nabízí. V levém sloupci jsou jsou pomocné seznamy. V horní části je to hlavní seznam sourozenců, kde je vždy jedna položka zvýrazněna - jde o právě editovaný segment, jehož vlastnosti jsou na středu zobrazeny. Další tři seznamy v tomto sloupci, jsou seznam změněných segmentů pro snadnější přístup k řešeným tématům, vyhledávací / zaměňovací nástroj s možností i složitějších vyhledávacích dotazů pomocí syntaxe XPath a konečně je tu i seznam záložek, který slouží pro zachování odkazů dle uvážení uživatele a také pro kopírování či přesun segmentů. Na pravé straně ve spodní části je pak seznam potomků aktuálního segmentu vybraného v levo nahoře. Všechny tyto seznamy po najetí ukazatelem myši zobrazují menu možností tak, jak je to vidět v náhledu u seznamu potomků v pravo dole. Vedle této nabídky je samozřejmě možné se seznamy pracovat pomocí klávesnice (přechod na seznam, Enter pro otevření segmentu v seznamu, Backspace pro přechod k rodiči, F9 / F12 pro přepínání mezi hlavními dvěma seznamy rodičů a potomků). Jednotlivé seznamy je možno minimalizovat či roztahovat pomocí rohové ikony se šipkou v hlavičce každého seznamu. Šířku seznamů je možno upravit pomocí okna nastavení XDS designeru.

V horní části plochy je nástrojová lišta obsahující nástroje pro přechody zpět a vpřed podobně jako v prohlížeči, nástroje undo a redo pro vracení a znovuprovádění změn v definici, nástroje pro vytváření, otevírání a ukládání souborů a jejich částí. Lišta rovněž obsahuje rámeček pro typ a systémový název aktuálního segmentu (typ a název jsou odděleny dvojtečkou). Na konci lišty je odkaz Err, pomocí kterého je možno otevírat pomocné okno s evidencí chyb generovaných při "kompilaci" (tj. kompletaci) XDS do tvořené verze. Následuje nástroj pro zobrazení nastavení a nápovědy.

Pod touto hlavní lištou je v hlavní editační oblasti lišta druhá. Jde o lištu funkčních kláves s uvedením jejich významu, a které je zde samozřejmě možné volit pomocí myši.

Ve spodní části je pak upřesněno umístění editovaného segmentu, bližší popis a také odkaz v rámci dokumentu (jde-li o segment dokumentu). Najedete-li na pracovní ploše ukazatelem na levou část, rozbalí se stromový obsah celéhou definičního souboru pro možnost přímého přechodu do jiné větve.