Dostupnost serveru

Po zadání názvu a základních složek replikátoru a serveru je třeba vyřešit dostupnost serveru pro aktualizace. Aktualizace, ty aplikační i technologické, jsou rovněž zajišťovány replikátorem.

V dalším kroku je proto volba informující replikátor, zda je "server dostupný pro instalaci". Pokud ano, má tvůrce aplikace a jejích verzí výrazně usnadněný život.

V rámci interních sítí či VPN není při dostatečných právech problém zajistit si sdílení klíčových složek serveru i pro replikátor.

Je zde několik možností:

Server a replikátor jsou provozovány na stejném stroji. Zde je situace jednoduchá a server je dostupný pro instalaci existencí ve stejném OS.

Replikátor je provozován na téže interní (zabezpečené) síti, pak opět stačí s využitím síťových odkazů či namapováním disků složky serveru i stroje s replikátorem propojit. Sem samozřejmě patří i případ napojení pomocí VPN.

Server je dostupný pomocí FTP, kterou replikátor podporuje. Zde je ovšem třeba vzít v úvahu všechny plusy i minusy FPT připojení. Z hlediska komfortu aktualizací však pro tvůrce aplikace nic nemění a může aktualizace provádět obdobně jako při přímém napojení.

Zdaleka nejčastějším napojením serveru je ale HTTP protokol. Pakliže v nastaveních do cílové složky dáme https odkaz na flexideo server, tak ve spojení s virtuálními složkami je možné a velmi praktické pro aktualizace použít webový server flexideo. Tento mechanismus je pak spojen s požadavky web a dad dir, které provedou finální umístění po potvrzení uživatelem, pokud je vyžadováno.

Je však myšleno i na variantu, kdy server není dostupný pro instalaci - jednotlivé aktualizace jsou v tomto případě shromažďovány do zvolené místní složky, odkud pak musí jejich doručení pro každou verzi zajistit tvůrce aplikace jinou cestou. To samozřejmě výrazně snižuje operativnost celého systému aktualizací.

Další volbou v rámci kroku je volba "dotaz na ukončení verze". Tato volba zajistí, že při poslední fázi tvorby verze - při instalaci - bude tvůrce vyzván k uzavření verze.

Význam uzavírání verzí spočívá v tom, že dokud k němu nedojde, může se tvůrce verze aplikace stále vracet na začátek. Jakmile však jednou dá pokyn k aktualizace databáze dle vytvořených DAD verze, měl by verzi bezprodlení uzavřít. Dotaz na uzavření verze ovšem umožní jednu užitečnou věc - prohlédnout si funkční formuláře ještě před tím, než je verze uzavřena a v rámci verze je ještě doladit.

Nastavení na dotaz před uzavřením verze je ovšem možné při každé verzi v průvodci tvorby verzí ještě pro danou verzi vždy změnit a nastavení provedené zde v rámci celé aplikaci má tak pouze charakter výchozího nastavení.


Adresa serveru

Posledním údajem v tomto kroku průvodce je HTTP adresa serveru. Tento údaj slouží k vícero účelům a tyto účely je později v aplikačních nastaveních možné oddělit:

jde o funkční end-point webového serveru tvořené aplikace;

jde zároveň o URI identifikující aplikaci pro komunikaci s okolím;

pro zabezpečený (SSL) přístup je pro tuto adresu vystavován komunikační certifikát;

Často však oddělování není nutné a tatáž zadaná adresa může posloužit ke všem uvedeným účelům. Nyní je však z důvodu univerzálního využití je třeba zadat adresu v kompletní syntaxi:

syntax
http[s]://{name3}.{name2}.{name1}[:#port]

Například tedy

example
http://flexideo.moje-firma.cz

Port v případě, že nejde o standardní 80/443 je třeba uvést za dvojtečku.

Je však možné přistoupit k uvedední pouze identifikační adresy, tedy pro účely URI a pro další účely uvést v následně zobrazovaných nastaveních adresu jinou pro funkční end-point či certifikát.


Jméno aplikaceSložka aplikaceSložka verzíDvě složky serveruDostupnost serveruProvedení nastaveníPostup instalace s náhledy