Testování požadavků

Tento dialog si uchovává přihlášení k serveru a reprezentuje tak vlastního pomocného klienta. Další okna, která je možné otevřít již navazují na provedené přihlášení. První dvě volby (tlačítka) slouží pro přípravu transformačních procesů a jejich registraci na serveru. Třetí volba nabízí další dialogové okno s možností zadání a testu zapsaného XML požadavku na server. Okno pro požadavek a odpověď vypadá takto:

client-ref

Základní způsob použití tohoto dialogu je vepsání XML požadavku do rámečku v horní části, jeho odeslání pomocí tl. odeslat uprostřed a zjištění odpovídající odpovědi ve spodním rámečku. Ostatní prvky okna jsou pouze nástroje pro různé způsoby usnadnění testování těchto požadavků. Prvním z nich je tlačítko s odkazem na stručného tvůrce SQL dotazů, který pomůže sestavit SELECT pro požadavek s přímým výběrem dat. Dalšími nástorji jsou tři tlačítka pro manipulaci s požadavky jako se soubory. Význam vezmeme od posledního tlačítka této trojice, ktekré má ikonou diskety. Slouží pro uložení zapsaného požadavku do XML souboru pro pozdější použití. Druhé tlačítko slouží k otevření již existujícího XML souboru s požadavkem pro jeho použití. Prvním tlačítkem pak v případě, že již je jiný soubor otevřen, založíte soubor (požadavek) nový, bez určeného uložiště.

Liště mezi rámečkem požadavku a odpovědi nabízí vedle hlavního tlačítka "Odeslat požadavek" také disketku pro možnost uložit odpověď do souboru podobně, jako je možné uložit požadavek. Vedle těchto voleb je možné zatrhnout možnost "odeslat jen jeden požadavek v pořadí" tak, jak je to zobrazeno v ukázce. Význam je ten, že v obálce response je možné zasílat více než jen jeden požadavek a můžete chtít např. testovat jeden po druhém. Vedle zmíněné volby je kolonka pro zadání pořadí počínaje 1 (nikoli 0). Dále je k dispozici šipka pro navýšení pořadí či zadání jedničky. Pokud je rovněž zvolena volba "rovnou odeslat", provádí tlačítko s šipkou a jedničkou rovnou odeslání. Šipka tak umožní snadné odesílání jednoho požadavku po druhém. Při takovém způsobu ověřování seznamu požadavků v obálce, je užitečné zatrhnout i volbu ve spodní části pod rámečkem s odpovědí, která zajistí, že testovací okno bude v každé odpovědi hledat chybové hlášení a pokud jej najde, zobrazí hlášku s upozorněním. Ta znemožní odesílání dalších uzlů v seznamu požadavků šipkou.

Na dolním okraji je možnost zvolit si pracovní složku, která se bude nabízet jako výchozí pro ukládání požadavků a odpovědí.


Analýza kompletaceTvorba transformačních procesůRegistr akcíTestování požadavkůTvůrce základních SQL dotazůProhlížeč kompletního XDSTestovací klient serveru flexideo Aktualizace souborů ze složky, aktualizace DADPráce s pomocnými prohlížečiPopis některých dalších složek replikátoruPřehled rozkládacích kódů výrazů