Další k intranetu

Intranet je v systému flexideo hlavním a výchozím uživatelským rozhraním a také výchozím rozhraním pro administraci a organizaci systému. Intranet pro práci se systémem nabízí velkou škálu nástrojů pro práci s daty. Popis těchto nástrojů a možností je předmětem části nazvané podpora uživatelů (vč. běžných nastavení přehledů). Zde v části technické podpory se budeme zabývat dalšími možnostmi rozšíření, nastaveními a administrací.

Stránky intranetu flexideo jsou navrženy speciálně pro prohlížeč Internet Explorer od společnosti Microsoft. Důvodem je zachování efektivnosti vývoje i při rozsáhlé nabídce nástrojů, které intranet nabízí. Pokud by to byl problém, nabízejí se dvě řešení:

1. Pro Mozilla FireFox a Google Chrome jsou k dispozici doplňky, po jejichž nainstalování je možné intranet používat i prostřednictvím jiného prohlížeče - doporučujeme zanést adresu do seznamu pro použití přes IE-tab na dané sídlo flexideo v používaném prohlížeči; doplňěk pro FF viz. IE Tab 2 (FF 3.6+ & FF 4+) 2.12.21.1 (aktualizováno 1.4.2011); více o IE Tab najdete na www.ietab.net;

2. Pro řadu uživatelů je možné pro webový přístup přes prohlížeč použít "lehké" stránky s přednastavenými možnostmi, které je možné uživatelům nabídnout prostřednictvím COMEX nadstavby, ty jsou dostupné ve více prohlížečích; výhodou přístupu přes extranet je i fakt, že není třeba příliš kvalitního připojení a přesto je možné jej používat pro běžné úkony (v mnoha ohledech i efektivněji, než intranetové stránky).

Nyní se pojďme podívat na konkrétní témata pro práci s intranetem:


Popis XML pro nastavení přehledů a dalších možností

Popis možného obsahu souboru settings.mxl s nastavením pro transformační procesy:


Příprava vlastních šablon přehledů

Na data ukládaná v databázi systému flexideo se zobrazují formou přehledů dokumentů. Přehledy jsou v prohlížeči zobrazovány tak, že jsou načtena XML data na základě dotazu a tato data jsou zobrazena ...


Příprava speciálních přehledů

Zatímco vlastní šablony umožňují změnit prezentační formát dat vracených přehledem, tzv. speciální stránka pro přehledy nabízí možnost (a vyžaduje) sestavit pro určitý přehled také SQL dotaz(y), obsl...


Příprava speciálních složek

Podobně jako přehled může být realizován jako speciální, může mít i složka svou speciální podobu. Taková složka má dokonce ještě více možností než speciální přehled. Vedle toho, že může podobně jako ...


Přidávání nové grafiky intranetu

Vizáž intranetu může být provedena ve více variantách a volba jedné z nich pak může být závislá na uživateli a jeho nastavení pomocí čísla grafiky v uživatelských nastaveních. Pokud by bylo žádoucí vytvořit nové grafické provedení, je třeba zajistit v prvé řadě webové návrháře, kteří jsou schopni navázat technicky novou grafiku na tu výchozí. Následně je potřeba provést:

Vytvořit kopie stránek *-g-01.htm a pojmenovat je na ...-g-xx.htm. V těchto kopiích je pak možné provádět úpravy, které nenaruší celkovou funkcionalitu rozhraní.

Ve všech kopiích je třeba nahradit (textově) kód g-01 za kód g-xx s novým číslem grafiky. Změní se tím odkazy na CSS soubory, obrázky a ikony.

Nakopírovat složky g-01 do g-xx s odpovídajícím číslem nové grafiky v images, icons a stylesheets-g.

Patřičně upravit css a vyměnit potřebné ikony a pozadí tak, aby tvořili novou podobu grafického rozhraní.

Přidat nový uzel "g-??" v XML souboru [website]shared/other/shared-settings.mxl - odkaz k rodičovskému uzlu /settings-file/grafics. Tento soubor je využíván pro různá nastavení spojená s grafikou, jako například posuvy animace při otevírání plátna, některé odstupy, vzdálenosti apod. Ve skriptech je třeba hledat názvy atributů jako klíčová slova pro zjištění bližšího významu jednotlivých nastavení.

V replikátoru nastavit vyší počet grafik pro generování formulářů (nastavení system.xcf odkaz output/roles/document/g-number).

Celý proces může být náročný a neumožňuje koncepční ale pouze vzhledové změny, které však mohou mít zásadní vliv na konfort prostředí.


Základní možnostiPřehledy a akceDalší k intranetu