Speciální nastavení

Speciální přehledy jsou pořád ještě přehledy a mají tedy svá nastavení. Ale na druhou stranu jsou to vlastně předem nedefinovatelné stránky, které slouží k různým účelům a můžeme jen předpokládat, že se zde nějakým způsobem budou prezentovat data (ale nikde není napsáno že musí), nic víc. Proto v okamžiku zvolení speciální stránky se znemožní provádět drtivou většinu nastavení, která je možné provádět v přehledu běžném, ale i v přehledu s uživatelským vzhledem. Zůstane pouze možnost v bodu B) nastavit výstupní údje - to proto, aby bylo možné prezentovat otevřenou položku ve spec. přehledu, pokud ji tento umožní otevřít a zůstaně několik voleb v části G). Je však praktické, aby i speciální přehled měl možnost ukládat určitá nastavení. K tomu slouží bod "H) Nastavení speciální stránky". Zde je třeba zvolit připravenu podsložku se stránkami. V této složce pak také musí existovat soubor s příponou *.mxl (XML soubor), jehož název musí začínat slovem "set-" a pak musí následovat jméno typu dokumentu, na kterém jste se rozhodli přehled založit. Jedna speciální stránka tak může existovat pro několik typů dokumentů s tím, že možnost použít speciální stránku nad určitým typem je dána právě existencí odpovídajícího souboru nastavení ve složce dané spec. stránky přehledu. Tento soubor obsahuje v kmenovém uzlu special-settings jeden nebo několik uzlů admin a jeden uzel user. Další obsah je již závislý na konkrétních potřebách stránky, která si do těchto nastavení přistupuje. Rozdíl mezi admin a user je v tom, že zatímco první je pevně dán souborem, druhý je načten do stránky nastavení přehledu (v bodu H) a uživatel zadávající přehled tato nastavení může změnit. Také platí, že zatímco admin může mít téměř libovolnou strukturu (odkazkuje se pak tečkovým operátorem objektového modelu), uživatelský kvůli možnosti editace uživatelem musí být uveden jako seznam uzlů setting s atributy udávajícími jméno, popisek, vysvětlivky a typ (number, string, date, time, boolean). Přístup k těmto nastastavením je pak ze skriptu pomocí objektu (konstruktoru) SPCServices() (popis viz. zde). Ve startovacím příkladu je tak např. demostrována jedna admin vlastnost, která pro určitý typ povoluje zobrazování datumu před časem a v uživatelské části nastavení pak uživateli umožňuje si v preferencích zvolit, zda toto datum chce či nechce zobrazovat (účel berte s rezervou, je to jen demonstrační příklad).

Nastavení v souboru jsou velmi užitečná pro typovou nezávislost speciálních přehledů. Součástí intranetu flexideo je například speciální přehled kalendář, který není nikterak vázán na určitý typ či aplikaci a přesto se potřebuje do databáze dotazovat do konkrétní skturktury konkrétními jmény. To umožňuje admin část nastavení, kde jsou vyjmenovány všechny potřebné části a je třeba je pro určitý typ dokumentu naplnit konkrétními jmény objektů v databázi. Podobně je sestaven i nástroj pro tisk štítků z databáze kontaktů, který je ve složce cards. V těchto příkladech je rovněž vidět i využití pomocných objektů, které jsou popsany dále.


Speciální nastaveníPoužití souborů skriptů v běžných a speciálních přehledechObjekt speciálních služeb plochy – konstruktor SPCServices()Objekt obecných metod – konstruktor GENServices()Objekt datových služeb – konstruktor DATServices()Objekt rychlého menu – konstruktor FMNMenu(oWin, oSpcs)