Krok 1 - Hlavička

V záhlaví transformace určujeme především její název, zařazení a dostupnost.


Název transformace

Podobně jako rozsah a dokumentový typ u přehledu je u transformace neměnný její název, jakmile dojde k jejímu prvnímu "vygenerování". Vygenerováním je provedena kompilace vytvořeného obsahu akce do řídících souborů transformace a to do složky této transformace, jež je dán volitelným názvem s doplňkem id přehledu. ID jednak zajišťuje jedinečnost názvu a jednak přímo název přidružuje akci k jejímu přehledu, kde jsou uložena nastavení akce, která pro transformaci slouží jako zdrojové kódy. Uložení těchto nastavení můžete v rámci uložení přehledu provádět opakovaně bez vlivu na funkčnost již kompilované akce. Před první komplací - vygenerováním souborů je možné název transformace upravovat, ale jakmile při uložení provedete první vygenerování, tedy zavedení akce k použití, její název je uzamčen.


Dostupnost

Dostupnost vygenerované transformace je možné omezit na uživatelské role nebo i na konkrétní uživatele. Obojí je volitelné. To neplatí o dostupnosti na určitý dokumentový typ. Transformace, stejně jako přehledy, vycházejí z jednoho či několika dokumentových typů a jsou pak u těchto výchozích typů nabízeny v přehledech či formulářích zvolených dokumentových typů. Dokumentové typy jsou i zde, stejně jako v celém systému flexideo základním organizačním prvkem.

U každé vzniklé, tedy již vygenerované transformace, jsou vedle nastavených dokumentových typů přístupových automaticky sledovány i dokumentové typy vstupní a typy výstupní, pomocí nichž je možné akce dohledávat a organizovat (např. do komplexnějších procesů). Vstupní dokumentové typy se mnohdy částečně nebo i plně překrývají s typy, na které je akce vázána pro nabídku u přehledu či formuláře, ale nemusí tomu tak být vždy.

Pokud akce nevyužívají pro svůj vstup pdk-list, mohou být nastaveny jako dostupné ve složce. Jde většinou o nějaké obecnější akce, například spouštění procesu souvisejícího s obsahem složky. Takové akce pak mohou být ve formě tlačítka vystaveny v intranetu v právě zobrazené složce pomocí jejího menu (ikona složky vlevo od adresního řádku).


Prostředí spuštění

Transformaci je možné spouštět buď

vždy v intranetu (buď v debug režimu s náhledy nebo běžným způsobem)

volitelně pomocí add-on

volitelně v prostředí comex

volitelně z jiných aplikací pomocí soap:Envelope

volitelně serverem pomocí plánovače

Je-li transformace využívána pouze v prostředí intranetu není třeba ji vystavovat jako webovou službu zatržením volby "soap". Je-li vyžadováno jakékoli jiné prostředí, než-li toto základní, je třeba transformaci vystavit jako webovou službu zatržením volby "soap". Důvodem je způsob provádění akce. Zatímco intranet má své vlastní prostředky pro interpretaci kompilovaných souborů transformací, což zároveň umožňuje ověřování jejich funkcí při implementaci, v ostatních prostředích je spouštění akcí prováděno odesláním odpovídajícího požadavku na server, který požadovanou transformaci vykoná v rámci oprávnění uživatele, pod kterým je požadavek přijat.

Pokud zvolíme, že akce má být dostupná přes soap, je možné ji spouštět nejen programově prostřednictvím soap:Envelope obálek jako webovou službu, ale při patřičně provedené volně i na základě zprávy pomocí tzv. add-on, což je v podstatě SW robot čekající na zprávy obdržené ze systému a od uživatelů a podle jejich typu je schopen vybírat odpovídající akce a provádět je, přesněji instruovat server, aby je provedl. Další možností je uvolnit akci pro nadstavbu COMEX, která je především webovým uživatelským rozhraním, které definované transformace pak může využívat především pro přehledy a formuláře. Poslední možností při zvoleném soap rozhraní je využití plánovače (viz. dále).


Typ spuštění

Akci je možné navrhnout pro použití:

v přehledu (table)

ve formuláři (form)

jako čistě webovou službu

Typ spuštění má hodně co do činění s rozhraním, ve kterém je transformace spouštěna, ale záleží možnostech, které sjou jí nastaveny, tedy které typy spuštění bude daná transformace dle charakteru své činnosti podporovat.

První dva je typy spuštění možné kombinovat, což znamená, že můžete vytvořit akci, která je dostupná jak pro přehled tak i pro formulář. To může být v některých případech velmi užitečné. Můžete například vytvořit transformaci, která převede adresu sídla do adresy korespondenční. Při zadávání kontaktu ve formuláři může uživatel, je-li to třeba, po zadání trvalé adresy kliknutím tuto přenést do korespondenční. Nebo může operaci provést nad množinou kontaktů vybraných v tabulce. Transformace je však tatáž.

Při nastavení transformace jako čistě webové služby získáte možnost definovat si vlastní vstupní a výstupní strukturu takové služby. Předchozí dva typy spuštění je možné spouštět pouze jako standardizovanou webovou službu, kde je k dispozici předem daná vstupně výstupní struktura XML nebo neumožnit soap dostupnost vůbec. Použití jako čistě webové služby také znamená, že není možné tuto akci standardně testovat pomocí debug režimu s náhledy, který je přidružen k přehledu či formuláři. Je však k dispozici ladící nástroj dostupný přímo v nastaveních akce, kterému je ovšem zapotřebí dodat vstupní soubor s obsaženým soap:Envelope dostupný v některé složce sídla či virtuální složce. Typ spuštění je patrný i při volání transformace na serveru, je součástí getového požadavku - více viz. provádění soap transformací.


Použití pdk-list(u)

Transformace spouštěné nad formulářem a přehledem se ještě dělí na dvě podskupiny dle toho, zda využívají tzv. pdk-list. Jde o interní XML strukturu značek, které identifikují instance dokumentových typů. Každá instance strukturovaných dat v systému flexideo je vázána na některý z dokumentových typů, kterým je dáno databázové uložiště. Instance v rámci typu je pak jednoznačně dána primárním celočíselným klíčem - Primary Document Key, tedy pdk. Seznam těchto klíčů s popisem typu, tedy pdk-list, pak jednoznačně určuje množinu konkrétních dat. Jde o prostrou strukturu s kmenovým uzlem <pdk-list/> a položkovými uzly <item/>, které obsahují atributy pdk, type a vtype. První obsahuje zmíněný celočíselný klíč, druhý přesný název typu (malé znaky angl. abecedy, podtržítka a číslice s výjimkou prvního znaku - typ je uveden v XDS). Obsah třetího atributu je volitelný a obsahuje pohledový (view) typ, tedy použitý formulář, pokud se liší od typu základního.

Jak akce pro přehledy tak i transformace pro formuláře mohou a často využívají pdk-list. Jak lze očekávat, vstupní pdk-list v případě volání z formuláře obsahuje jedinou položku a sice tu, jejíž formulář je otevřen. Při tomto volání může dojít ke specifické situaci, kdy pdk není uvedeno nebo není uvedeno celočíselně. Jde o moment, kdy je transformace vyvolána nad dokumentem, který dosud nebyl uložen do databáze (jde jen o rozpracovaný koncept) a tudíž mu žádné pdk nebylo přiděleno. Položka však v seznamu existuje, aby s ní bylo možno provádět potřebné operace


Plánovač

Je-li transformace dostupná pro SOAP a nevyužívá-li pdk-list, pak je možné její spuštění naplánovat nebo i plánovaně opakovat pomocí vestavěného plánovače úloh. Při plánování je třeba brát v úvahu, že naplánované úkony budou prováděny pod uživatelem, který plán zadal. Bývá tedy vhodné pro plánované úkony mít v seznamu uživatelů zaveden nějaký "robotický" účet. Všechny úkony provedené transformací, které jsou samozřejmě patrné v historii změn každého ovlivněného dokumentu jako jakékoli jiné změny, budou při použití účtu typu "robot" na první pohled vypovídat o charakteru změny. V historii změn jsou sice transformací provedené změny označeny procesní značkou, ale použití spec. účtu pro automatické úkony je ještě transparentnější


Krok 1 - HlavičkaKrok 2 - Obsah transformaceKrok 3 – další návaznosti a rozšíření