Záložky

Vysvětlení vyznamu a použití záložek.


Co jsou to záložky?

Plocha zpřístupňuje velké množství informací. Zobrazení informací závisí na zadané adrese v adresním řádku (viz. pracovní plocha). Každé momentální zobrazení je možné vložit do tzv. záložky formou jeho odkazu pod určité jméno a případně popisek. Záložky jsou tedy jen odkazy.

Záložka aktuálního zobrazení se vytváří nástrojem cmntools.bookview. Po jeho použití se ve spodní části levého sloupce menu (v oblasti záložky) vytvoří nová položka na konci seznamu. Pokud na tuto položku klikneme, pak se provede zobrazení, na které záložka odkazuje. Vedle možnosti zobrazení odkazu kliknutím, záložky nabízejí ještě další možnosti.

Pro větší přehlednost či snadnější manipulaci je možné záložky v levém dolním menu záložek organizovat do balíčků záložek - viz. poslední krok...


Další možnosti běžných záložek

Vedle zobrazení odkazu po kliknutí přímo na položku záložky nabízí záložky ještě nekolik dalších tlačítek:

1. Tlačítko šipky umožňuje záložku vložit do aktuálního zobrazení (pokud je zobrazena běžná složka nebo dokument - jako příloha)

2. Tlačítko křížku (X) umožňuje zrušit záložku, pokud ji již uživatel nepotřebuje (smaže se jen záložka tj. odkaz, nikoli odkazované)

3. Tlačítko s lístečky pro kopírování odkazované položky - pomocí této možnosti je možné kopírovat složky, přehledy a průvodce ve struktuře

4. Tlačítko s nůžkami slouží pro přesun odkazované položky. Manipuluje se stejnými položkami jako kopírování, jen dochází k přesunu.

5. Tlačítko s perem umožňuje měnit název záložky, její popisek a polohu. Jde opravdu jen o změnu v záložce a nikoli odkazované položce. Vedle názvu a popisu je k dispozici ještě kolonka s pozicí záložky v seznamu, pomocí které je možné pozici záložky změnit. Navíc je možné přesouvat záložky napříč balíky záložek. V malé kolonce v pravé spodní části okna pro úpravu je uvedeno číslo nebo dvojčíslí x-y (tedy např. 5-8). Pokud záložka není v žádném balíku, je uvedeno prosté číslo x. Hodnota x je tedy pozice v hlavním seznamu a je-li doplněna o y, pak je záložka přemístěna do balíku na pozici x a v rámci balíku pak na pozici y. Je tak možné záložky vyjmout z balíku nebo je do některého naopak vložit či přesouvat přímo mezi balíky či mimo balíky na hlavní úrovni.


Možnost vyhledávací záložky

Vedle běžných záložek je možné pro často používané přehledy s dodatečným zadáním hledané hodnoty vytvářet tzv. vyhledávací záložky. Takovou záložku můžete vytvořit pouze, pokud máte zobrazen přehled, který nabízí kolonku dodatečného zadání. Do této kolonky umístěte kurzor a použijte nástroj cmntools.bookfind. Pokud má takový přehled více kolonek dod. zadání, můžete si vybrat, kterou chcete použít, ale můžete použít pouze jednu. Po použití tohoto nástroje se do záložek přidá nová vyhledávací záložka s ikonou kolonky.

Tato záložka po kliknutí otevře odkazovaný přehled stejně, jako by to udělala záložka běžná, ale na místo nástrojů pro přesun a kopírování je nabídnuta kolonka pro provedení dodatečného zadání. Po potvrzení tohoto zadání (klávesou Enter nebo šipkou pod zobrazenou kolonkou) se nejen zobrazí odkazovaný přehled, ale již bude provedeno dodatečné zadání a položky přehledu mu budou odpovídat. Význam této záložky je v urychlení často prováděných hledání.


Balík záložek

Chcete-li založit větší množství položek souvisejích s určitou problematikou, je výhodné využívat skupin nazývaných "balíky záložek". Tyto balíky se vyskytují v levém spodním menu záložek. Balík lze vytvořit dvěma způsoby:

1. pomocí ikony "přidat balíček" - nachází se vedle názvu "Záložky" v levé dolní nabídce záložek na pracovní ploše. Nový balíček přidáte kliknutím.

2. založením více vybraných položek najednou pomocí nástroje cmntools.bookitem (viz. výběr položek), při jehož použití u více položek budete dotázáni, zda chcete použít balíček.

Jakmile je balíček v menu záložek vytvořený, může být použit buď jako celek nebo jen jeho jednotlivé položky a to stejným způsobem. Je-li balíček otevřený(na místo ikony + se zobrazí ikona šipky a zobrazí se případné položky), přidávají se všechny nové záložky na místo do hlavního seznamu záložek pouze do tohoto otevřeného balíku. Můžete si tak sestavovat seznam tematických odkazů pro pozdější použití. V danou chvíli lze otevřít pouze jeden balíček. Otevření či zavření provedete kliknutím na položku balíčku.


Menu položekOblast soukromé a společnéSložky a přehledyVýstrahy a infa uživateliZáložky